sâmbătă, 27 iunie 2026

mic îndrumar despre un dram de civilizație!

Nu cu mult timp în urmă, la un podcast al lui Teo (Claudiu Teohari), a fost invitat un IT-ist de prin Cluj care susținea că le implementează sisteme de inteligență artificială unor japonezi. Greu de crezut - adică japonezii să aibă nevoie de niște români în IT - dar se părea că așa e. Nu asta e important, ci ce anume spunea despre "atențiile" oferite chelnerilor acolo. Adică, dacă te apuci să oferi ceva în plus unui om care își face slujba e cam jignitor. Consideri că omul respectiv este plătit prost. Deci că el se pune singur într-o situație în care este subapreciat, fix ca un sclav!

Și mi s-a părut interesantă perspectiva asta, fiindcă, la noi, în România adică, există cultura atenției bine înrădăcinată. S-a împământenit aici să "omenești" (cum s-ar fi exprimat tot mai sus amintitul Teo) pe cei care prestează un serviciu pentru tine. Nu e de ajuns să îi dai omului exact suma pe care o cere, ci să-l pui și la masă și, de ce nu, să-l cinstești în pula mea!

Parcă ar fi de la sine înțeles ca insul care-ți pune parchet să ceară mai puțin decât face lucrarea respectivă doar ca să primească și o masă și - fiindcă e vară - o bere rece de la frigider. Nu înțeleg de ce se consideră că - dacă insul respectiv vrea - nu poate să își comande singur ceva de la glovo - pe cheluila lui (dacă tot îi este foame) - și să bea o bere la terasă după ce termină treaba! Ce rahat de societate e aia în care consideră toți că, săracul, uite ce frumos a pus parchetul... Merită să primească o chestie în plus față de ceea ce SINGUR a cerut. Nu e ca și cum i-ai zis tu: Băiatu', tu ai cerut 2000 de lei, dar, stai să-țin spun o poveste, eu își dau doar 1500, dar, în schimb, fiindcă ai fost un gagiu de treabă și ai lucrat consistent o să-ți dau în schimbul datoriei o masă și o bere. Nu! I-ai dat cât a cerut, ai cumpărat materialele pe care le-a cerut, ai făcut fix cum a zis el!

La naiba! Nu e nimic lipsit de respect dacă nu vrei să stai de vorbă cu taximetristul! Tu ai nevoie să te duci din punctul A în punctul B, nu să îți explice un om ce podcasturi extraordinare - din afara bulei tale - urmărește el. Se poate ca asta să te ajute, să afli chestii noi, să... plm, să-ți faci un prieten. Dar e pe riscul tău să nu ți se întâmple lucrurile astea bune, fiindcă, de regulă, șansele sunt minime! Iar insul care prestează un serviciu trebuie să înțeleagă că el prestează un serviciu, nu caută o oportunitate să-și expună altora gusturile sale muzicale execrabile sau opțiunile politice "suveraniste"! Iar apropourile ar trebui să se oprească! Dacă nu ești mulțumit de un client, nu spui povești despre un alt client imaginar care a făcut și a dres!

Dacă lumea și-ar face doar treaba pentru care este plătită și ar cere fix cât trebuie să ceară pentru prestarea unui serviciu, atunci am fi și noi o țară în care responsabilitatea ar fi ceva care contează. Și conducătorii ei ar fi mai atenți să nu primească atenții sau să abuzeze de lege fiindcă pot fi trași la răspundere. De către cei care își fac treaba conștiincios și cer fix cât merită să ceară!

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu