O mai țineți minte pe Elena Lasconi? Nu? A fost pentru câteva zile speranța la președinție a oamenilor care erau mai speriați de aberațiile lui Călin Georgescu decât de homosexualii care ar fi urmat să invadeze - ca turcii - Grădina Maicii Domnului!
După care, în clipa când s-a crezut mai puternică decât era de fapt, același grup de iubitori ai "civilizației", "pro-europenismului", "pro-occcidentalism" (ăia cu blugii și bananele) a schimbat foaia și a început s-o disprețuiască cum au disprețuit-o pe Viorica Dăncilă. Pentru că părea că îi pune bețe în roate lui Nicu Șordan! Deși era clar că nu îi pune, fiindcă toți ăia care aveau tricouri cu Lasconi președinte, le scimbaseră cu Nicu Șordan președinte. După care, la fel de repede, le-au schimbat cu alea cu Bolojan, fiindcă matematicianul preferat al celor care l-au votat din convingere și-a dat măsura propriei competențe... și le era cam jenă cu el.
În fine, scos capul de la cutie din nou dna Lasconi și a cuvântat. Păi, ce? Când apare o criză politică trebuie să facem un fel de brainstorming colectiv și toate mințile luminate să vorbescă - nu contează cât de aberant ar fi - ca să ieșim din marasm.
Și ce uriașe vorbe a spus dna Lasconi. Păi, dânsa dacă ar fi fost președinte și se confrunta cu o situație similară, rezolva! Nu tărăgăna. Băga AUR la guvernare cu USR și PNL... Ca să izoleze PSD. Ce-o însemna și asta?! Deci miza pe faptul că oamenii cu tricouri cu Bolojan n-ar avea nicio greață să îi susțină pe ăia despre care au cele mai proaste păreri exprimate vreodată online.
Din ce am înțeles, în gândirea dnei Lasconi teoria era cam asta: le dau niște ministere celor de la AUR, dar îi obstrucționez pe miniștrii ăia ca să vadă lumea cât de incompetenți sunt... Izolez PSD ca să... crească în sondaje dând la geale guvernului care se autosabotează singur? Dar rezolva o criză politică uriașă creând una și mai mare.
Am citit o chestie în cartea care se numea "Legile lui Murphy": când ai de-a face cu o problemă, crează una mai mare! Atunci apar specialiștii și nu mai este treaba ta. Nu te descurci cu guvernarea țării? Dă-i foc! Și nu mai este treaba ta!
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu