Nu de puține ori oamenilor le place să idealizeze o chestie spusă în trecut, fără să-i caute contextul și fără să cerceteze trecutul respectiv mai în amănunt. E adevărat că suntem ocupați, job-urile sunt epuizante, iar acasă preferăm ceva care să ne deconecteze. Totuși, atunci când ne agățăm de clișee ar trebui să le utilizăm cu parcimonie și înțeleciune:
"În trecut, un sat întreg creștea un copil, mamele aveau alături familie și vecini dar astăzi, din păcate, tot mai multe femei trec prin sarcină complet singure. Fără partener sau sprijin, cu ajutoare sociale reduse și cu sentimentul că se luptă singure împotriva tuturor. Să fi însărcinată fără a avea sprijin este una dintre cele mai dificile experiențe pe care le poate trăi un om." (cam asta ne spune dna Adelina Fronea)
Doar fiindcă există o sintagmă care ne poate sugera ca certă o anume impresie pe care ne-o creăm despre trecut, asta nu înseamnă că acolo se află și vreun adevăr absolut.
Sunt convins că au existat și societăți în care colaborarea a fost mai mare decât în cea modernă. Într-o lume în care toți se cunoasc cu toți, copii din lumea este mai simplu să constuiești relații de cooperare, dar, chiar și așa, existau chichițe legislative și aici. Penuria de resurse impunea o drămuire mai drastică a acestora, iar accesul la ce e disponibil se făcea după reguli destul de restrctive.
De asemenea, specia noastră nu e faimoasă pentru spiritul de echipă. Nu degeaba am creat democrația în tandem cu capitalismul, iar de cealaltă parte dictatura socialistă. Fiindcă ne este genetic imposibil să fim buni cu toată lumea de peste tot.
E o lume care o ficțiune poate să fie mai puternică decât realitatea.
Ce cred eu că înseamnă această expresie e mai simplu decât pare: având în vedere că omul este "un animal social", atunci el - ca să devină la rândul său om întreg - trebuie să se adapteze la cerințele sociale. Nu poți să construește oameni doar pe premise false. Satul nu-l crește în mod direct pe un copil, responsabilitatea rămâne a părinților și familie, dar altfel ar bâjbâi prin în tuneric.
Multe drame din trecut au în centrul atenției copii... mame c

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu