duminică, 13 februarie 2011

Soderling a câştigat turneul ATP de la Rotterdam

În finala de la Rotterdam, Robin Soderling s-a impus în trei seturi în faţa lui Jo-Wilfried Tsonga. Primul set i-a revenit suedezului, care a început bine: 3-0. Apoi a fost egalat 3-3. După care iar a intrat la controlul setului şi a reuşit să-l câştige. În cel de-al doilea act al întâlnirii el pare că are şansa să-i ia un break adversarului în game-ul al şaptelea (la 3-3.) Dar nu are sorţi de izbândă. Iar Tsonga devine stăpân al jocului şi se duce la 6-3. Îşi adjudecă un game doar cu Aşi! De data asta Soderling nu a mai dat peste un adversar de duzină, ci unul care a ajuns până pe poziţia a şasea în trecut, dar care s-a accidentat. E talentata şi depune foarte mult efort pe teren. Şi foarte inventiv: dă mingi în corp - o dată Soderling a scos o astfel de lovitură - scurte, ştie bine cu minge cum s-ar zice, îl plimbă pe tot terenul pe oponent... E un jucător de top, ca şi Soderling. Iar suedezul a făcut multe cadouri la filei în setul al doilea. A ratat de mai multe ori voleul şi a pierdut punctul. Care ar fi trebuit să-i revină. E ceva nepermis la acest nivel. Sunt oameni, dar cu adversari ca Tsonga nu poţi să faci cadouri. Două seturi în oglindă parcă... Jo-Wilfried a fost mai bun acum şi a câştigat. Aş zice categoric în setul al doilea.
Apoi a început din nou sp servească bine Robin Soderling şi cei doi au mers cap la cap până la 3-3. De acolo s-a rupt din nou echilibrul: s-a făcut 4-3... iar Soderling a reuşit din nou break-ul necesar în game-ul opt (5-3) şi drumul spre victorie i-a fost astfel deschis. Tsonga a trebuit să se predea, dar a făcut-o luptând. A fost un joc frumos, un spectacol plăcut.